Jak vybrat svatební šaty?

Připravujete se na svůj svatební den spíše s obavami a nejistotou, zda vše klapne? Zahoďte všechny své strachy za hlavu a zaměřte se na jednotlivé úkoly krok po kroku. Nezapomeňte si ve víru plánování celé zásnubní období také pořádně užít. V našem rádci vám sice nepomůžeme se všemi přípravami, poradíme vám alespoň, jak vybrat ty nejlepší svatební šaty a čeho se při nákupu vyvarovat.

Při výběru svatebních šatů a doplňků se zaměřte na celkový styl a místo obřadu

S čím začít

Svatební seznam

Pokud s přípravami teprve začínáte, doporučujeme sepsat svatební seznam s úkoly, které je třeba zařídit. Nejdříve stanovte datum a vyberte vhodné místo obřadu a hostiny. S tím souvisí také zamluvení obřadní síně, restaurace, oddávajícího. Poté, co vyřešíte organizační záležitosti a rozpočet, můžete přistoupit ke kreativnější části, a to určení stylu svatby. Od toho se bude následně odvíjet vše ostatní včetně svatebních šatů.

Styl obřadu

Svatební šaty by měly co nejvíce odpovídat zvolenému stylu obřadu. Na výběr máte od tradičních formálních po uvolněné venkovní akce. Klasické svatby v kostele či na radnici vyžadují elegantnější provedení bez nápadných rozparků či jiných netradičních střihů. V takovém případě sázejte na dlouhé bílé šaty například s vlečkou, závojem a rukavičkami. Méně formální obřad vám dovolí experimentovat. Preferujete s partnerem vintage styl a shabby chic dekorace? Sáhněte po splývavých šatech s dlouhými krajkovými rukávy. Venkovní svatby v přírodě umožní popustit uzdu fantazie například zvolením barevných šatů či boho doplňků.

Nebojte se svatebními šaty vyjádřit vlastní styl a podtrhnout celkovou atmosféru obřadu

Na co se zaměřit

Typ postavy

Předtím, než se seznámíte s nejčastějšími střihy, si zkuste udělat krátký předvýběr vzhledem k vašemu typu postavy. Ideální šaty by měly podtrhnout vaše přednosti a zakrýt případné nedostatky. Svůj typ postavy zjistíte snadno před zrcadlem. Postavte se ve spodním prádle bez bot před zrcadlo a soustřeďte se na šířku ramen, boků a tvar pasu. Své postavě můžete po chvíli přiřadit jeden z následujících tvarů:

Existuje pět základních typů postav
  • Přesýpací hodiny: souměrná silueta s ženskými křivkami vypadá dobře téměř v jakémkoliv střihu. Takové postavy se mohou zaměřit na zvýraznění pasu, k čemuž skvěle pomůže těsný korzet se zdobením nebo nabíraná sukně.

  • Obrácený trojúhelník: tyto postavy poznáte podle širších ramen, bujného dekoltu, úzkého pasu, a štíhlé dolní poloviny těla. Těmto typům nejlépe padnou jednoduché korzety, véčkový výstřih a výrazné sukně. Vyhnout by se naopak měly úzkým sukním.

  • Hruška: typický tvar Věstonické Venuše – širší boky než ramena a dobře viditelný pas. Ideální šaty by měly zakrýt širší boky a naopak vyzdvihnout horní partie. Pro takové účely se skvěle hodí bohaté rukávy, bolerka, zdobený výstřih a vyšší pas. Spíše se vyhněte výrazným sukním a upnutým modelům.

  • Obdélník: máte-li stejně široká ramena i boky spolu s nevýrazným pasem, potom vybírejte šaty vhodné pro obdélníkovou postavu. Takové střihy by měly podpořit ženské tvary například zvýrazněním dekoltu, řasením, zvýšeným pasem a bohatou sukní. Pozor si ale dejte na kulatý výstřih.

  • Jablko: pro postavy označované jako jablko jsou charakteristické štíhlé nohy a vystouplé bříško. Z toho důvodu nejsou vhodné velké sukně rozšiřující se hned od pasu, naopak volte pozvolna se rozšiřující střih, korzet s podélným zdobením a spíše nenápadný výstřih.

  • Těhotenská postava: pro zakrytí začínajícího těhotenského bříška (v době svatby) skvěle poslouží šaty se šněrováním, řasením, překlady nebo krajkami na břiše. Odvést pozornost můžete i prostřednictvím rozparků nebo výrazných šperků. Pokud naopak chcete své bříško vystavit na odiv, nebojte se úzkých střihů, které vám však musí být příjemné.

Ideální střih šatů by měl odpovídat typu vaší postavě

Střih

Běžně lze střihy rozdělit do 5 skupin. Ty byste měly vybírat především podle typu vaší postavy a celkového stylu obřadu. Kromě tvaru šatů se můžete zaměřit také na provedení ramínek či rukávů. Některé ženy by se mohly domnívat, že dlouhé rukávy zakryjí objemnější paže. Ne vždy však toho pravidlo platí. V závislosti na střihu šatů mohou dlouhé rukávy působit příliš masivně a naopak paže ještě zvýraznit. V takovém případě raději vybírejte kratší rukávy zakrývající pouze nejširší místo ruky. Tím zjemníte výsledný dojem střihu.

A-střih

Jelikož se áčkový typ střihu hodí k téměř jakékoliv postavě, bývá nejčastější volbou nevěst. A-střih či A-line se pod prsy rozšiřuje a odvádí pozornost od pasu. Snadno ho sladíte s jakýmikoliv doplňky a výborně poslouží i coby tradiční róba při obřadu v kostele. Díky oblíbenosti střihu naleznete áčkové modely ve všech možných provedeních bez rukávů, s krajkovým zdobením, korzetem atd. Šaty dobře skryjí širší boky či těhotenské bříško.

Šaty s nabíranou sukní

Pokud hledáte pompézní princeznovské šaty, budou právě nabírané sukně, také známé jako Ball-gown střihy tou pravou volbou. Skvěle sedí drobným i vysokým postavám a stejně tak dámám s širšími rameny či větším dekoltem. Bohaté sukně totiž odvedou pozornost od horní poloviny těla. Kolovou sukni může ještě zvýraznit dlouhá vlečka nebo závoj. V každém případě budete k těmto šatům potřebovat kruhovou spodničku, která celou konstrukci vytvaruje a zpevní.

Nabírané sukně skvěle padnou drobnějším postavám

Empír

Empírové střihy perfektně zamaskují široké boky stejně tak jako začínající těhotenství. V porovnání s výraznými nabíranými sukněmi působí provedení, které jemně splývá podél těla až k zemi, velmi střídmě a elegantně. Volný splývavý střih sice zakryje mírné nedostatky, postavu však nijak netvaruje, proto by silnější postavy měly spíše volit áčkový střih. Empírové šaty lze pořídit v řadě provedeních od bezrámínkových modelů, po krajkové rukávy a splývavé výstřihy.

Mořská panna

Nádherné provedení podle tvaru nazývané Mořská panna (Mermaid) obepíná dekolt, pas i boky, sukně se potom dále rozšiřujeod poloviny stehen. Z toho jasně vyplývá, pro koho bude takový střih vhodný, pevné štíhlé postavy. Šaty krásně zvýrazní ženské křivky a dodají postavě přirozenou ladnost.

Splývavý střih

Také známý jako Sheath střih působí nenuceně a velmi elegantně. Takové šaty bývají jednoduché a elegantní, mohou ale i pomocí doplňků či nestandardní délky překvapit. Výborně se vyjímají na atletických a rovných postavách. Ve splývavém provedení navíc vynikne každý pohyb, což oceníte především při cestě k oltáři či během novomanželského tance.

Délka

Většina střihů lze dále rozdělit i podle délky. Za klasické je stále považovaná délka až na zem. Takové šaty se hodí na formální svatby, do kostela či luxusních rezidencí. V letních měsících se vám dále nabízí i vzdušnější varianta kratšího střihu. Šaty mohou končit pod koleny či až v půlce stehen. Elegantní provedení končící nad kotníky (tea-lenght) zas připomíná romantické outfity Audrey Hepburn. Velmi proto záleží na celkovém stylu vaší svatby a případně i ročním období.

Tea-lenght délka nad kotníky působí nadčasově a elegantně zároveň

Materiál

Zde bude hrát nejdůležitější roli roční období, na které je svatba naplánovaná. V letních měsících spíše oceníte prodyšné jemné látky, ve kterých se budete cítit dobře i v parných poledních hodinách. I zimní svatby však mají své kouzlo. Na tyto mrazivé obřady se vybavte šaty vyrobenými z tužší a silnější látky. U levnějších kousků bývá nejčastějším materiálem polyester. Dražší róby bývají vyrobené ze saténu, hedvábí, elastické krajky či hedvábného šifonu. Nabírané sukně jsou poté tvořeny vrstveným tylem, který působí velmi dekorativně a reprezentativně.

Barva

Tradičně nosí nevěsty barvu bílou. I té však existuje plno odstínů. Ideální odstín by měl dobře ladit s tóny vaší pleti i barvou vlasů. Tmavším typům spíše sluší bílá s jemnými smetanovými odstíny přecházející až do béžova či barvy champagne. Ke světlým blond typům se skvěle hodí narůžovělé či zlatavé a alabastrové tóny. I přesto, že odstíny bílé stále dominují, mnoho nevěst také rádo sáhne po netradičních provedeních v pastelových barvách modré, lososové nebo tmavé vínové. Originálním řešením budou i bílé šaty s černým krajkováním či jinak barevným prošíváním. To byste měly ideálně sladit také s partnerovými doplňky či ostatními svatebními dekoracemi.

Po bílé je nejčastější barvou světle modrá či starorůžová barva

Design

Máte-li jasno ve střihu, pak pro vás nebude výběr designu náročným rozhodováním. K nabíraným sukním se skvěle hodí prošívané korzety a dlouhé vlečky, naopak milovníci fotogenického boho stylu spíše ocení krajkové a háčkované provedení spolu s odhalenými zády. V posledních letech se stále častěji konají venkovní svatby v přírodě, které si přímo žádají jednoduché střihy, například ve dvoudílné kombinaci topu a dlouhé sukně. Ty může doplňovat mašle či jiné ozdobné zavazování.

Jak vybrat velikost

Při zvažování, jakou velikost vybrat, se nespoléhejte pouze na svůj odhad. Většina značek používá vlastní velikostní tabulky, které se vždy nemusí beze zbytku vzájemně shodovat. Proto si před nákupem změřte vaše míry, podle kterých spolehlivě vyberete padnoucí model.

Jak změřit obvod hrudníku

Obvod hrudníku někdy najdete pod zkratkou OH a označuje nejširší místo prsou těsně v podpaží. Pro získání této hodnoty budete potřebovat krejčovský metr. Obvod měřte ideálně bez podprsenky či s padnoucí nevyztuženou. Metr veďte těsně pod lopatkami.

Nejjednodušším pomocníkem ke změření hodnot bude krejčovský metr. Pokud krejčovský metr nemáte, poradíte si s obyčejným metrem a provázkem. Tam, kde se provázek setká se svým koncem, udělejte značku a vzdálenost změřte. Níže naleznete orientační velikostní tabulku, která se však napříč značkami a výrobci může lišit.

Velikost Číslování Obvod hrudníku (cm) Obvod pasu (cm) Obvod boků (cm)
XS 32/34 76–80 60–64 84–88
S 36/68 84–88 68–72 92–96
M 40/42 92–96 76–80 100–104
L 44/46 100–104 84–88 108–112
XL 48/50 110–116 94–100 117–122
XXL 52/54 122–128 106–112 127–132

Ozdoby a doplňky

Ozdoby

Stejně jako u běžných outfitů platí, nic by se nemělo přehánět a překombinovávat, k čemuž mohou některé nevěsty snadno sklouzávat vzhledem k široké nabídce svatebních doplňků. Obecně platí, že dominantním doplňkem by měla být jen jedna věc. Máte-li výrazné šaty, není třeba je dále přebíjet originální dekorací. Naopak pokud jste zvolily jednoduchý střih, můžete si dovolit bohatou vlasovou ozdobu, dlouhý závoj, či netradiční kytici. Objemné závoje nejsou příliš vhodné pro těhotné nevěsty, kterým více padne spíše něžná čelenka.

Ozdobné mašle se hodí k jednoduchý splývavým střihům a krajkám

Obuv

Svatební obuv by měla být především pohodlná. Měla by dobře sedět a pochopitelně ladit s vybranými šaty. Pokud si nejste jistá na podpatcích, volte raději svatební balerínky nebo nízké klínkovité modely. Pro nastávající maminky by měla být komfortní obuv na prvním místě. Co se designu týče, mají nevěsty zcela volnou ruku. Oblíbené jsou jak kulaté špičky, tak ostře řezané provedení s perličkami. Barevně by měly boty ladit se šaty, nebo naopak nápadně kontrastovat. Takovou obuv pak navíc využijete i po svatbě.

Spodní prádlo

Na svůj svatební den si pořiďte set nejlépe v tělové barvě, který nebude pod šaty vidět. Proto spodní prádlo vybírejte až naposled. Některé svatební šaty jsou navíc vybaveny všitými košíčky, pod kterými není podprsenka nutná. Některé nevěsty se mohou dobře cítit v ozdobných podvazkových pásech nebo naopak stahovacím prádle, které v kombinaci s vhodně zvoleným střihem šatů pomůže skrýt některé nedostatky.

Další užitečné články

Plánování a přípravy na svatbu